Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu

TARİHÇE

OKULUMUZUN TARİHÇESİ

Okulumuz 1986–1987 öğretim yılında İlkokul ve ortaokul olarak faaliyete başlamıştır. Bina önce Fen ve Anadolu Lisesi olarak düşünülmüş, ancak kaynak yetersizliğinden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası “Gazi İlkokulu” adıyla yapılmış, daha sonra çevre şartları göz önünde bulundurularak Ticaret Sanayi Odasının isteği üzerine “Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu ve Ortaokulu” olarak eğitim ve öğretime başlamıştır.

        Okulumuz 1986–1987 eğitim öğretim yılında ilkokul ve ortaokul olarak faaliyete başlamıştır. Bina önce Fen ve Anadolu Lisesi olarak düşünülmüş, ancak kaynak yetersizliğinden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası “Gazi İlkokulu” adıyla yapılmış, daha sonra çevre şartları göz önünde bulundurularak Ticaret Sanayi Odasının isteği üzerine “Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu ve Ortaokulu” olarak eğitim ve öğretime başlamıştır.

       16 derslik olarak yapılan Okulumuz 1990–91 öğretim yılında İlköğretim okuluna dönüştürülünce derslik sayısı arttırılmıştır. Şu anda 21 derslik kullanılmaktadır.

       Okulumuzun ilk müdürü Muradiye ilköğretimden gelen Yıldıray TAŞÇI’ dır. Yeni kurulan ve başarılı bir kadroyla öğretime başlayan okulun ihtiyaçlarını gidermek ve kısa zamanda başarıyı yakalamak amacıyla bütün imkanlar seferber edilmiştir. Ancak zaman içinde başarı grafiğini yükseltmeye çalışan okulumuzu büyük bir talihsizlik beklemektedir. 1990–91 Eğitim Öğretim yılında Okul Müdürü Yıldıray TAŞÇI kötü bir trafik kazası geçirmiş ve okulumuz dört yıl gibi uzun bir süre müdürsüz kalmıştır. Müdürsüz kaldığı yıllar içinde deneyimli öğretmenlerin gayretleriyle okulumuz çalışmalarını sürdürmüştür.

      1994–1995 Eğitim Öğretim yılında göreve başlayan Okul Müdürü Kubilay DEMİRHAN’ ın aktif çalışmasıyla müdürsüz geçen dört yıllık açık hızla kapatılmış ve okulun başarı grafiği süratle yükselmeye devam etmiştir.

     Okulumuz 1994–95 Eğitim Öğretim yılında Bursa’da doğalgaza kendi imkânlarıyla geçen ilk okul olmuştur.

    Okulumuzda öğrencilerin hedef ve istekleri göz önüne alınarak, her yıl verilen başarılı eğitim ve öğretim sonucunda öğrencilerimizin yaklaşık % 70’i Anadolu Liseleri ile Fen Liselerine, diğer öğrencilerimiz de Mesleki ve Teknik Liselere yerleşmektedir.

    Okulumuz 1996–97 Öğretim yılında kendi imkânlarıyla oluşturduğu bir kütüphaneye kavuşmuştur. Mekân olarak küçük bir alanı kapsayan bu kütüphanede öğrencilerin her türlü gereksinimlerine yanıt veren 10.200 adet kitap bulunmaktadır. Bu kitapların bir bölümü güncel liste başı olan kitaplardan oluştuğu için öğrencilerimiz dışarıdan kitap almamaktadırlar. Bütün öğrencilerimize üyelik sistemiyle yararlandırılan bu kitaplıkta ayrıca çeşitli ansiklopediler, bilimsel yayınlar ve klasikler yer almaktadır. Bu yüzden öğrencilerimiz kitap dışı verilen tüm ödevlerini kütüphanemizde yapabilmektedirler.

     İki yıl gibi kısa bir sürede kendi imkanlarımızla tamamlanan 120 kişilik konferans salonumuz dönemin Çalışma Bakanı Nami ÇAĞAN tarafından 1997–1998 öğretim yılında hizmete açılmıştır. Çeşitli toplantı, panel, konferans ve yılsonu gösterilerinin yapıldığı salonumuzda zaman zaman Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından toplantılar yapılmaktadır.

     1997–98 Öğretim yılında okulumuzdan emekli olan Fen Bilgisi öğretmenimiz Gülsen Koparan tarafından yaptırılan, her türlü araç ve gerece sahip Fen Laboratuvarımız hizmete açılmıştır. Öğrencilerimiz her türlü deneyi kendileri bizzat gerçekleştirerek bilgilendirilmektedirler.

     1998–99 Öğretim yılında okulumuzun eskiyen ahşap pencereleri PVC (pimapen) olarak değiştirilmiştir. Böylece kışın öğrencilerimiz daha sıcak bir ortamda ders işleme olanağına kavuşmuşlardır. Yine aynı öğretim yılında okul bahçesi düzenlenerek öğrencilerin teneffüs saatlerini daha düzenli bir ortamda değerlendirmeleri sağlanmıştır.

    2004 yılında yapımına başlanan ek binamız 2007 yılında tamamlanmıştır. Bu binada 200 kişilik Konferans Salonumuz, tam donanımlı Fen Laboratuvarımız ve Teknoloji Tasarım sınıfımız hizmete girmiştir. Eski konferans salonu tadilata girerek spor salonuna dönüştürülmüştür.

     Almış olduğu “Beyaz Zambak” ödülünü hala koruyan okul kantinimiz de okulun girişindeki yeni binasına taşınmıştır.

    Ayrıca okulumuz öğrencilere temiz bir ortam sunması nedeniyle “BEYAZ BAYRAK” ödülünü almıştır.

     Her yıl öğrencilerimizi görsel yönden bilgilendirilebilmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Köşkü, TBMM, Anıtkabir, Uludağ, İstanbul, Ege ve Akdeniz Antik Kentleri gibi çeşitli tarihi ve turistik mekanlara ünite gezileri düzenlenmektedir.

   Bursa´nın gözde okullarından biri olan Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlk ve Ortaokulu;  anasınıfını da kurarak okul öncesi eğitimi de vermeyi hedeflemektedir.

    Zaman içinde eskiyen tahta sıralar, her öğrencinin tek başına oturup daha rahat çalışmasını sağlayacak çizilmez, renkli laminant sıralarla sürekli yenilenmektedir.

    4+4+4 Eğitim Sistemine geçilmesi nedeni ile okulumuz aynı binada sabah Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu, öğle ise Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

     Özetle; gelişen ve değişen dünyanın bize sunduğu olanakları öğrencilerin hizmetine sunan,  Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda deneyimli idareci ve öğretmen kadrosuyla ve 2014-2015 eğitim öğretim yılında atanan Okul Müdürü Ramazan YÜRÜK ile öğrencilerine en iyi eğitim ve öğretimi vermeyi amaçlayan “Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlk ve Ortaokulu” önümüzdeki yıllar içinde Bursa’nın en başarılı okulu olma hedefinden asla sapmayacaktır.

 

Yayın: 2013-06-03 - Güncelleme: 2014-12-17 22:53:25 - Görüntülenme: 3365